Košík 0

7 mylných představ o menopauze, se kterými se setkáváme každý den

Menopauza
01.08.2022
429

Víte, jaký je rozdíl mezi pojmy souvisejícími s měnícím se věkem? Menopauza, klimakterium, přechod. Tato slova slyšíme poměrně často a také se používají jako synonyma navzájem. Proto jsme se rozhodli, že věci dáme na pravou míru. Posvítili jsme si na 7 mylných představ o menopauze, kdy situace vyžaduje objasnění. Jsme téměř přesvědčeni, že mnoho lidí nezná rozdíl mezi výše uvedenými slovy.

Menopauza představuje období absence menstruace a samotný přechod je zase období, které ženy přežívají po absenci menstruace. A co je klimakterium, neboli klimax? Jde o období, kdy tělo projde hormonální změnou, která se však týká nejen žen, ale také mužů; protože je tam také mužské klimakterium.

V obou případech je kořen změny podobný, u mužů probíhá přinejlepším pomaleji: zatímco u žen se s postupným snižováním aktivity vaječníků v těle tvoří stále méně estrogenu, u mužů se zpomalí tvorba testosteronu.

Společným znakem v obou případech je, že produkce příslušných hormonů se nezastaví a pokles se časem zpomaluje. Mezi ženami a hlavně na internetu však stále koluje spousta mylných představ o menopauze.

V tomto článku se pokusíme zaměřit na 7 takových omylů.

#1. „Po klimaxu přiberu a šanci na zhubnutí nemám!”

Omyl!

V období přechodu se metabolismus v těle žen skutečně zpomalí, ale jak se produkce estrogenu nezastaví úplně, tak ani metabolismus nezanikne zcela. A to je štěstí, jinak bychom létali v obrovských problémech. Některé výzkumy potvrdily, že správným životním stylem a pravidelným pohybem lze udržovat ve formě, a přechod by neměl stát v cestě za hubnutím a udržováním ideální postavy.

Faktem zůstává, že toto už nejde tak jednoduše, jako v mládí, ale není to nemožné. A právě proto jsme se rozhodli vytvořit UKKO Balíček na menopauzu, který obsahuje jednu Čajovou směs na menopauzu a jednu Čajovou směs na hubnutí.

Vzhledem k tomu, že neexistují dva stejné stavy, je třeba pokaždé upřednostnit to řešení, který problém převažuje. Pokud jsou to ve vašem případě příznaky klimaxu, konzumujte více čaje na menopauzu. Pokud však máte spíše problémy s hmotností, upřednostněte čaj a hubnutí.

#2. „Po menopauze nebudu toužit po sexu!”

Omyl!

Je pravda, že jsou i takové ženy, které během přechodu pociťují poruchy v sexuálním životě (stejně jako některé maminky po porodu). Menopauzu však nemusí nutně doprovázet pokles sexuální touhy.

Suchost v pochvě a nižší sexuální touha se bohužel může vyskytnout u každého, navíc určité hormonální změny a psychické bariéry také mohou na páry působit nepříjemně. Smutné je, že mnozí partneři (hlavně mužské polovičky) si to špatně vysvětlují. Jsou tací, kteří mají pocit, že problém je v nich (to může platit pro obě pohlaví).

Právě proto je důležité ujasnit si, že ztráta libida během menopauzy představuje pouze dočasný stav, a že na některé problémy existují i přirozená řešení. Odborníci doporučují, aby partneři byli k sobě upřímní, mluvili o svých pocitech vždy, kdy je to možné, a pravidelně diskutovali o svých problémech.

Sexu se nemusíte vzdát ani v období klimakteria, s přiměřenou intimitou zvládnete spolu i toto období.

#3. „Přechod postihne všechny ženy”

Omyl!

Neexistují dva naprosto stejné stavy a také nenajdete dvě ženy, které by nenopauzu prožívaly úplně stejně. Jedno však můžeme s jistotou říci, klimakterium se zpravidla u žen objevuje kolem 45-50 roku života. Samotný proces však nezávisí pouze na věku, ale také na životním stylu, zdravotním stavu a genetické predispozice.

Své problémy v žádném případě nesrovnávejte s obtížemi druhých žen, menopauza přece nepřichází šibnutím kouzelného proutku a nefunguje podle švýcarských hodinek. Návaly horka se neprojevují u každého (podle některých výzkumů pouze u 20% žen). Pokles sexuální touhy se také nedostaví u každého, a dokonce jsou ženy, kterým se menstruační cyklus po několika měsíční přestávce jednoduše obnoví. Najdou se ženy, které například trpí poruchami spánku nebo výkyvy nálad.

Stejně ani to není pravda, že u žen, které začaly menstruovat příliš brzy, se menopauza dostaví mnohem dříve.

#4. „Během klimaxu budu velmi nepříjemná!”

(Nemusí být) Omyl!

Změny a výkyvy nálad v období přechodu mají hormonální původ, avšak nevyzpytatelnost a podrážděnost se ne v každém případě pojí s těmito citovými příznaky.

Faktem zůstává, že kvůli menopauze mnoho žen tak cítí, v jejich životě nastala v důsledku menopauzy výrazná změna a mnohé z toho jsou vystrašené, i když si myslí, že změnu ovlivňující jejich ženskost a přístup k ní bude pro ně obtížné zvládnout postupný příchod stárnutí. A právě z tohoto důvodu propadají zoufalství a strachu a tento pocit bezcennosti způsobuje u nich zmatek.

Nezapomínejme ani na to, že toto období se u naprosté většiny shoduje s osamostatněním dětí, což zásadně mění atmosféru rodinného života. Je to opravdu stresující období (a to i bez hormonálních změn a výkyvů nálad), ale lze to překonat – s trochou vůle a pomoci.

Už déle jsme přemýšleli, že se s vámi podělíme o jeden zajímavý příběh: loni byla vyhlášena jakási veřejná soutěž, kde ženy v menopauze popisovaly, jak toto období otočily pozitivním směrem a jak zrealizovaly své sny z mládí. Některé se začaly věnovat psaní, některé se přestěhovaly do vysněné obce (odešli z velkoměsta do perníkové chaloupky) a jiné se vydaly na velkou cestu kolem světa.

Jim Carrey jednou řekl, že když nevydržel 6-7 hodin příprav před každým natáčecím dnem (make-up, kostým, vlasy, to bylo opravdu o nervy) při natáčení filmu The Grinch, producenti mu přivedli trenéra CIA. Jeho jedinou prací byla ve společnosti vyškolit agenty, co mají dělat, pokud je mučí. Carrey se od něj naučil, jak se vypořádat s bezmocným a dusivým pocitem, který celý tento filmový postup, tedy procedura příprav na natáčení, s sebou přináší: jakmile si vzpomněl na utrpení a jakmile cítil, že začíná pociťovat mučivý pocit, okamžitě musel přerušit tzn. vzorec.

Pil čaj nebo kávu, bouchl do stehen, procházel se, dělal dechová cvičení, smyslem jeho jednání bylo zaměstnat mysl něčím jiným. I zde může být situace podobná: musíte hledat něco, co vás nejen zaměstná, ale poskytne vám v tomto období jiný cíl.

#5. „S příznaky menopauzy se nedá nic dělat, nanejvýš pominou samy.”

No ani to není pravda!

Menopauza neznamená tiše tolerovat (závažnější) příznaky, proto se vyplatí navštívit odborníka (z důvodu fyzických i psychických problémů). Na mnoho věcí totiž existují řešení.

Stejně jako v mnoha jiných případech, i v tomto případě záleží na způsobu života, který vedete. Pravidelný pohyb, zdravý životní styl a dostatečný spánek jsou životně důležité. Vyhýbejte se alkoholu, kouření a kofeinu a snažte se vytvářet pro sebe vyvážené pracovní prostředí a rodinné zázemí.

Důležitou roli v tom samozřejmě hrají i lidé ve vašem okolí. Mluvte s nimi proto v klidu, jde o komunikaci a otevřenost, protože to je základ pro to, aby ostatní pochopili, čím procházíte.

V těchto chvílích vám může pomoci čajová směs na Menopauzu, která zmírní nepříjemné pocity způsobené návaly horka a pocení, pomůže vám lépe spát, uklidní vás a dodá vám pocit rovnováhy.

Pamatujte: menopauza není nic, za co byste se měli stydět. I když si to mnoho lidí myslí.

#6. Menopauza je nemoc

Ne, není, i když si to naštěstí myslí jen málo žen (tento způsob myšlení je typický spíše pro muže).

Není také na škodu vědět, že produkce ženských hormonů se během menopauzy zcela nezastaví, dokonce se po určité době zastaví i pokles hladiny estrogenu. Nadledvinky a tuková tkáň totiž tento hormon produkují i nadále.

Proto je při hormonální substituci nutná zvýšená opatrnost. Mnozí se mylně domnívají, že tuto léčbu potřebují, aby nebyli „ označeni“. Dobře užívaná po dobu delší než 5 let může zvýšit riziko rakoviny prsu až o 20-30%.

#7. "Během menopauzy nemůžu otěhotnět"

Samozřejmě je poměrně vzácné, aby žena v tomto období otěhotněla. Pamatujte však, že otěhotnění je možné, dokud měsíční krvácení zcela neustane, protože teprve tehdy se činnost vaječníků zcela zastaví.

V případě aktivního sexuálního života se proto vyplatí chránit se, protože ovulace může nastat, i když menstruace jen občas vynechá jeden nebo dva cykly. Podle odborníků můžeme s jistotou říci, že období menopauzy nastalo, když nedošlo k menstruaci po dobu 12 měsíců a i předtím byla nepravidelná.

A to je konec seznamu nejčastějších mylných představ o menopauze.

Pokusili jsme se vyvrátit 7 mylných představ o menopauze a na každém místě jsme se snažili vysvětlit, že menopauza je přirozenou součástí života ženy, která vás nemusí omezovat, a že z ní můžete vytěžit maximum.

Nebojte se o tom mluvit a nebojte se vyhledat pomoc odborníka.

Kategorie
Nejnovější příspěvky